Artykuł

Jak przeciwdziałać alergii w aucie?

Dlaczego filtr kabinowy jest istotny?

 

Alergie to jedno z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń na świecie. Do ich powstania w dużej mierze przyczyniają się szkodliwe cząstki pyłu, których najwięcej jest w wielkich miastach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na szkodliwe zanieczyszczenia narażeni jesteśmy również w naszych samochodach. Aby uchronić się przed negatywnym wpływem odkładania się różnego rodzaju zanieczyszczeń, warto zainwestować w dobrej jakości filtr kabinowy.

 

 

Czym oddychamy?

Nie tylko powietrzem.

Drobny pył z naturalnych źródeł:

  • Pył erozyjny
  • Wirusy
  • Zarodniki

Drobny pył z emisji przemysłowych:

  • Pyły przemysłowe
  • Związki węgla i związki siarki
  • Metale ciężkie jak ołów i kadm
  • Sadza, smog

Drobne pyły z ruchu ulicznego:

  • Spaliny
  • Ścieranie klocków hamulcowych, opon, sprzęgła, nawierzchni drogi

 

 

Małe cząsteczki, wielki problem

 

Powodują u alergików wiele reakcji takich jak: łzawienie oczu, katar, trudności z oddychaniem, ataki kaszlu. Każdy z tych objawów zmniejsza koncentrację, tym samym zwiększając ryzyko wypadku. Cząsteczki zanieczyszczeń stanowią zagrożenie dla wszystkich kierowców. Przyspieszają parowanie szyb co bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo. Ograniczona widoczność znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

 

 

Zasada działania filtrów kabinowych

 

Filtr kabinowy jak sama nazwa wskazuje służy do oczyszczania powietrza wlatującego do wnętrza auta z zewnątrz. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu zatrzymują się na trzech lub czterech warstwach osadzonych w obudowie filtra. Pierwsza warstwa oczywiście zatrzymuje największe cząstki kurzu i brudu. Druga warstwa jest higroskopijna i naładowana elektrostatycznie co umożliwia jej zatrzymywanie wszelkiego rodzaju bakterii oraz drobnych pyłków.

Trzecia warstwa z kolei stabilizuje filtr. Warto również dodać, że lepszej jakości filtry wyposażone są w jeszcze jedną specjalną warstwę z aktywnym węglem, która izoluje szkodliwe gazy wydobywające się wraz ze samochodowymi spalinami. Dlaczego kupując filtr kabinowy nie warto na nim oszczędzać? W najtańszych filtrach często stosuje się wkłady papierowe, które po zawilgoceniu zauważalnie zmniejszają skuteczność swojego działania.

 

 

Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?

 

Aby uzyskać najlepsze wyniki filtracji, odpowiednia konserwacja jest koniecznością. Każdy, a zwłaszcza alergik, powinien przestrzegać terminów wymiany filtra kabinowego (co rok lub 10-15 tys. km) i dezynfekcji klimatyzacji. W mocno zanieczyszczonych obszarach (przemysłowych czy zurbanizowanych) lub przy obecności dużej ilości kurzu i pyłków, filtry powinny być wymieniane wcześniej niż jest to zalecane. Większa ilość zanieczyszczeń blokuje przepływ powietrza i skraca żywotność filtrów.

Najlepszym momentem na wymianę filtra na nowy, jest zmiana warunków pogodowych. Nowy wydajny filtr znacząco przyspieszy odmrażanie i usuwanie zaparowania z przedniej szyby oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia ataku alergii.

Poniżej zdjęcie filtra kabinowego węglowego, porównanie nowy vs stary, który wymieniany jest po zalecanym przebiegu 15 tys km.

porównanie filtrów nowy stary

 

Nowa generacja filtrów kabinowych

 

Cztery warstwy filtracyjne, najwyższa jakość powietrza

Aby wyjść naprzeciw naszym potrzebom firma Corteco® wprowadziła do oferty filtry kabinowe micronAir® blue z dodatkową warstwą o działaniu antybakteryjnym, antyalergicznym i antysmogowym. Bazuje on na nowym wzornictwie materiału, który łączy różne właściwości filtracyjne w jednym systemie. Dzięki temu włókna syntetyczne o różnej wielkości zatrzymują gruboziarniste, a także ultradrobne cząstki pyłu. W warstwie węgla aktywnego zachodzi skuteczna adsorpcja zapachów i gazów. Filtr kabinowy zawiera ponadto warstwę bioaktywną, bardzo skutecznie i trwale eliminującą alergeny. W warstwie tej zastosowano dodatki nie zawierające biocydów i nanocząsteczek srebra o długotrwałej stabilności, które zgodnie z wynikami badań są szkodliwe dla człowieka.

 filtr kabinowy micronAir blue

 

 

Materiał powstał we współpracy z firmą

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kalendarz
październik 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

© 2015 Caros, wszelkie prawa zastrzeżone.